Sepaco
 

ورود به سايت | ثبت نام کاربر


فارسی | English

 
 
  Saving Money,Saving Time,Peace of Mind and Credibility

پروژه های تحقیقاتی

مزایای استفاده از فن آوری RFID :

rfid_tag_blue_security.jpg
مزایا استفاده از این تکنولوژی به شرح ذیل میباشد:

1.کاهش هزینه ها (کاهش فعالیت های دستی و افزایش سرعت)

2.اتوماسیون (بدون توقف)

3.کاهش خطا

4.کنترل فرایندهای غیر قابل رویت

5.امکان به روز رسانی بر چسب ها بدون دخالت دست

6.امنیت

7.یکپارچگی


کاربری در RFID :


- مدیریت بار مسافران : 222.jpg

شناسایی و کنترل بار و اثاثیه مسافران با استفاده از فرکانسهای رادیویی RFID

در دسامبر سال 2004 همایشی با شرکت اعضاء یاتا و با هدف زمینه سازی کاربردی IT در شرکتهای هواپیمایی در خاور میانه برگزار گردید که البته عمده توجه خود را بر تسهیل امور صنعت هواپیمایی معطوف نمود. پروژه سوم تائید شده در این مجمع با عنوان شناسایی و کنترل بار و اثاثیه مسافران با استفاده از فرکانسهای رادیویی RFID به اعضاء معرفی گردید.

پروژه سوم، شناسایی و کنترل بار و اثاثیه مسافران با استفاده از مهمترین بخشهای بررسی شده درباره این پروژه در ذیل ارائه شده است:

هدف از بکارگیری فرکانسهای رادیویی جهت شناسایی و کنترل بار و اثاثیه مسافران، ترویج و توسعه فناوری RFID به منظور بهبود مدیریت و سازماندهی فرآیندهای مختلف اداره بار نظیر جداسازی، دسته بندی و حمل و نقل اثاثیه مسافران و جلوگیری از خسارات احتمالی یا مفقود شدن این محموله ها می باشد.

در عین حال بکارگیری سیستم RFID موجب کاهش هزینه های شرکتهای هواپیمایی و ارتقاء سطح خدمات ارائه شده به مشتریان میگردد.

اما منظور از برچسب های شناسایی و کنترل با فناوری RFID چیست؟

این برچسبها در شکلهای استانداردی ارائه میگردند و یک تراشه که توانایی شناسایی فرکانس های رادیویی را دارا میباشد، داخل این برچسب ها جا سازی گردیده است.

در عین حال این تراشه ها ظرفیت ذخیره داده های جدیدتر را نیز دارا میباشند. استفاده از RFID در مدیریت بار مسافران سبب کاهش خسارات احتمالی یا فقدان بار و اثاثیه مسافران میگردد و در عین حال فرودگاهها، سیستمهای سریعتر و ارزانتری را در مدیریت و سازماندهی هندلینگ بار در اختیار خواهند داشت. از سوی دیگر هزینه های شرکتهای هواپیمایی در امور هندلینگ بار نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا میکند و در عین حال امنیت محموله ها و اثاثیه مسافران ارتقاء و زمان مورد نیاز برای انجام امور شناسایی و کنترل بار و اثاثیه به حداقل خواهد رسید.

مراحل طرح اجرایی RFID برای کنترل و شناسایی اثاثیه مسافران از سوی ایکائو بشرح ذیل میباشد:

Main.jpg1.تشخیص و تعیین فرودگاههای مورد نظر و بررسی شبکه های ورودی، خروجی و عبوری

2.مدیریت و سازماندهی ذینفعان و همکاران اجرای طرح، شامل شرکتهای هواپیمایی، فرودگاهها و شرکت های هندلینگ بار

3.ارزیابی و تخمین هزینه های نصب و راه اندازی کامل سیستم

4.ارائه مدل اقتصادی مناسب برنامه ریزی برای تامین منابع مالی مورد نیاز به گونه ای که منافع تمامی همکاران و ذینفعان اجرای طرح در نظر گرفته شود.

این سیستم به راحتی با چسباندن Tag بر روی بار مسافران و قراردادن یک سری آنتن و در نهایت Reader در اطراف ونیز قفسه های نگهداری بار مسافران به راحتی قابل اجرا میباشد.- مدیریت دام و گوشت

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از قدیمیترین کاربردهای استفاده از فن آوری RFID در ردیابی و کنترل حرکت حیوانات اهلی مخصوصاً گاوهای شیرده بوده است. امروزه بصورت یک جریان کاملاً متداول، حیوانات همزی و اهلی بوسیله کپسولهای قابل تزریق و یا Tag هایی که به گوش حیوانات متصل می شود؛ به این فن آوری مجهز می شوند.

این Tag ها به جهت شناسایی حیوانات اهلی گم شده، مرتب کردن، مراقبت کردن و نگهداری پیشینه درمانی حیوانات اهلی بکار برده میشود.

البته این فن آوری درسالهای اخیر در صنایع کشاورزی و دارویی کاربرد وسیعی پیدا کرده است. اطلاعات مربوط به حیوانات اهلی، مواد غذایی و دارویی در مواقع بحرانی برای سلامتی جوامع بشری بسیار مفید میتواند باشد. 


- کنترل ورود و خروج وسایط نقلیه

Car-Parking-Solution-RFID-8704_image.jpg
یکی دیگر از کاربردهای بسیار شایع استفاده از فن آوری RFID کنترل ورود و خروج وسایط نقلیه در محلهایی است که امنیت ورود و خروج ماشینها بسیار مهم و ضروری بنظر میرسد.

این سیستم با چسباندن یک Tag برروی وسیله نقلیه و قراردادن کلیه اطلاعات مربوط به این وسیله در حافظه آن امکان پذیر میشود.

قبل از رسیدن وسیله نقلیه به درب ورودی یا خروجی ؛ ماشین از محلی که در آن یک آنتن جهت دریافت اطلاعات Tag چسبیده شده بر روی وسیله نقلیه وجود دارد؛ عبور میکند. دستگاه Reader اطلاعات موجود بر روی Tag را از آنتن بازخوانی میکند و در صورتی که اطلاعات موجود بر روی Tag نشانگر مجوز ورود یا خروج باشد، گیت ورودی یا خروجی باز میشود.

در صورتی که هیچ گونه برچسبی بر روی ماشین وجود نداشته باشد و یا در صورتیکه اطلاعات موجود بر روی Tag نشانگر مجوز عدم خروج یا ورود باشد، افراد امنیتی مستقر در محل درب ورودی یا خروجی گیت جهت بارزسی وسیله نقلیه اقدام میکند.


- مدیریت کتابخانه ها و کتاب ها

ازجمله کاربردهای جالب فن آوری RFID کاربرد وسیع آن در کتابخانه های بزرگ میباشد.

با چسباندن یک Tag (که کلیه مشخصات کتاب در آن ذخیره سازی شده است) بر روی کتاب و قراردادن یکسری از آنتن ها و Reader ها در محل کتابخانه میتوان از مزایای ذیل بهره جست:

الف- جلوگیری از سرقت کتاب های موجود

ب- اجرای سیستم خودکار بازگشت و حتی خروج کتابها از کتابخانه

ج- پیگیری و کنترل چیدمان صحیح کتابها در قفسه های مربوط به خودشان


- کاربرد فن آوری RFID در مباحث پزشکی

rfid-sponge_48.jpgفن آوری RFID در مباحث پزشکی کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. این فن آوری بسیار جالب از هنگام ورود بیمار توسط یک دستبند که کلیه اطلاعات بیمار در آن قرار میگیرد در یک بیمارستان مجهز آغاز میشود.

ثبت و یا ذخیره سازی اطلاعات بیمار از قبیل نام و آدرس، تاریخ پذیرش و بستری و نیز نوع بیماری ،پزشک معالج ،نوع عمل جراحی و .... در پایین آوردن اشتباهات و خسارات جبران ناپذیر در بیمارستان نقش حیاتی دارد.

همچنین فرارو یادزدیده شدن بیمار از بیمارستان با همین فن آوری تقریباً غیر ممکن بنظر می رسید.

جلوگیری ازجابجا شدن اطفالی که تازه بدنیا آمده اند از جمله کابردهای بسیار حساس این فن آوری میباشد. همچنین در محل های نگهداری دارو، با چسباندن برچسب داروها میتوان از میزان مصرف، تاریخ مصرف داروها به راحتی باخبر شد. 


بررسی تعامل مواد بر سیستم های RFID 

rfid_wavelength.jpg

مواد مختلف بر امواج رادیویی، اثرات خاصی را ایجاد می کنند .بازتابش ، جذب ، تضعیف و حتی تقویت امواج از جمله اثراتی است که مواد مختلف بر امواج رادیویی ایجاد می کنند.بدین ترتیب می توان با استفاده از موادی که موجب تقویت امواج می شوند ، مثل پلاستیک از مشکلات احتــمالی خوانده نشدن اشیاء (فلزی موجود در انبار) جلوگیری کرد. البته تولید کنندگان برچســـــــب های رادیویی تگ های مخصوصی جهت اشیاء و حتی پالت های فلزی ایجاد کرده اند.استفاده از برچسب های رادیویی با کاربری در فلزات[1]، برای پالت ها و کالاهای فلزی که کاملا باعث بازتابش[2]امـــواج رادیویی درمحیط انبارمی شوند؛توصیه می شود.درغیر اینصورت یکی از بهترین و مطمئن ترین راهها چسباندن تگ روی یک تکه فوم[3]یا مقوا به قطر 4/1 اینچ است.جدول زیر به بـــررسی علــمی اثر هر یک از مـــواد پایــه بر امــواج رادیویی می پردازد.


جنس مواداثر آن بر روی مواد رادیویی
شیشه
تضعیف یا کاهش
فلزات
بازتابش
مایعات
جذب امواج و در نتیجه تضعیف
پلاستیک
تقویت امواج
بدن انسان / حیوان
جذب / بازتابش  و یا حتی تقویت امواج
بررسی متغیرهایی که برکارایی برچسب های هوشمند RFID تاثیر می گذارند

یک برچسب رادیویی از سه جزء اصلی 1- تراشه 2-آنتن 3- شکل ظاهری تشکیل می شوند.آنتن وظیفه برقراری ارتباط اطلاعات دیجیتال از تراشه تا بازخوان راعهده داراست . کارایی و عملکرد یک برچسب رادیویی هوشمند RFID بسیار متاثر از عواملی مثل :

1- کیفیت ساخت تولیدکننده Quality of Manufacturer

2-پروتکل بکار گرفته شده

3-طراحی نوع آنتن

4- خواص واحد بسته بندی کالا

می باشد. طراحان آنتن به دنبال افزایش طول آنتن ها برای تنظیم طراحیشان با خواص فیزیکی ، تعادل سازی خازن ها ، القاگرها و مقاومت ها هستند.در یک دنیای کامل RFID هر تولید کننده یک نوع TAG مخصوص و ایده آل خود را دارد که با هرنوع کالا کاملا منطبق بوده و قادر به خواندن هر نوع جعبه ای می باشد.

اما در حال حاضر هیچ تولیدکننده ای یک Tag ایده آل ندارد ، به این معنی که هر تولید کننده ای مجبور به انتخاب و طراحی آنتن های مختلف برای Application های مختلف است.

البته در این بین شرکت Texas Instrument شماری ازآنتن هایی را که با بسیاری از کلاسه ها متناسب است را طراحی نموده است .علیرغم نوع آنتن بکار رفته شده ؛ چهار خاصیت جعبه کالاها می تواند در توانایی خواندن برچسب های رادیویی بسیار موثر باشد:

1- محتوای کالا : مایعات ، کالاهای خشک ، منسوجات ، پلاستیک و آهن

2-نوع بسته بندی اولیه (سطح کالا)[1]:آهن ، پلاستیک ، مقوا

3- نوع بسته بندی ثانویه (سطح جعبه)[2]:جعبه کامل، جعبه سینی شکل ، لفافه پلاستیکی [3]

4- وجود فاصله هوایی در بسته بندی جعبه Air Gaps


 

Copyright 2010 By Sepaco-tech All Rights Reserved.
طراحی پرتال و بهینه سازی سایت توسط کاسپید