Sepaco
 

ورود به سايت | ثبت نام کاربر


فارسی | English

 
 
  Saving Money,Saving Time,Peace of Mind and Credibility

آنتن های امنیتی فروشگاهیمراقبت الکترونیکی از اشیا EAS-Electronic Article Surveillance: antena.jpg

متخصصین سیستمهای حفاظتی موثرترین ابزار جهت جلوگیری از سرقت در فروشگاها را سیستم تلویزیون مدار بسته و سیستم EAS می دانند. هر کدام از این سیستمها بصورت جداگانه خوب است ولی ترکیب آنها با یکدیگر یک سیستم با حداکثر کارایی را ارائه می دهد. سیستم EAS می تواند جهت مشخص کردن تعداد کالاهای عبوری از درب خروجی استفاده گردد. این توانایی فروشندگان را از تعداد وضعیت در هر طبقه فروشگاه آگاه می سازد.

سیستمهای EAS نه تنها سرقت را کاهش می دهد بلکه فروش را نیز افزایش می دهد در ضمن هزینه های کارگر و حمل و نقل را نیز کاهش می دهد و سرعت تهیه لیست موجودی را افزایش می دهد.

سه نوع سیستم EAS در فروشگاهها استفاده می گردد که در همه موارد یک بر چسب یا تگ به کالا الصاق می گردد. تگ یا برچسب بعدا خنثی می گردد. اگر تگ از نوع سخت باشد (تگ باقابلیت استفاده مجدد) از یک خلاص کننده جهت جدا کردن آن استفاده می شود. اگر تگ از نوع نرم باشد مثل بر چسب از یک صفحه خنثی کننده غیر فعال کردن آن استفاده می کنیم . اگر برچسب با تگ از کالا جدا نشده باشد در زمان خروج کالا در خروجی صدای آلارم خواهیم شنید استفاده از EAS سرقت از فروشگاه را بطور کامل خنثی نمی کند بلکه آنرا تا 60% کاهش می دهد.

بعضی از انواع هاردتگ در داخل خود، کپسولهای جوهر دارند. در صورتی که تلاش برای به زور باز کردن آنها صورت گیرد، کپسول ها شکسته وجوهر محتوی آن روی کالا می ریزد.

عمومی ترین نوع EAS از نوع برچسب گذاری در حال تولید است که از برچسبهای ارزان قیمت در بسته بندی کالاها استفاده می گردد.

ساختار فیزیکی برچسب یا تگ مشخص کننده فرکانس کار سیستم EAS را مشخص می کند، فرکانس کار سیستم EAS میتواند از خیلی پائین تا فرکانس های رادیویی انتخاب شود.

سیستم های EAS در سه خانواده اصلی EM ، AM ، RF تولید می شوند که هر کدام دارای مزیتها و معایب خاص خود می باشند.


سیستم الکترومغناطیسی EM-Electro Magnetic System

سیستم EM بیشتر در اروپا استفاده می گردد و در فروشگاههای زنجیره ای، سوپر مارکتها و کتابخانه ها مصرف می گردد. در این تکنولوژی یک نوار نازک آهن به همراه یک لایه چسب به کالاها چسبیده می شود. بر چسب در خروجی جدا نمی شود بلکه توسط یک اسکنر که دارای میدان مغناطیسی قوی است خنثی می گردد. یکی از ویژگی های سیستم EM قابلیت خنثی و فعال شدن برچسب است که موجب پائین آمدن هزینه ها می شود.

New Picture (5).jpg

شکل فوق یک سیستم EM به همراه آنتن فرستنده و گیرنده را نشان می دهد که یک تگ در وسط آنها قرار دارد. وقتی که تگ فعال در میان میدان قرار گیرد گیرنده تغیرات سیگنال ارسال شده توسط فرستنده را تشخیص می دهد. اگر به امواج گیرنده نگاه کنید دو بار اشباع را مشاهده خواهید کرد اشباع دوبار رخ می دهد یکی در سیکل اول و دیگری در سیکل منفی.

آنتن فرستنده سیستم EM یک میدان مغناطیسی با فرکانس پائین ایجاد می کند.وقتی که تگ در میان گیت قرار بگیرد یک میدان با الگوی خاص ایجاد می کند که این الگو توسط آنتن گیرنده آشکار می گردد. این سیگنال ضعیف پردازش شده و باعث تحریک آلارم می شود. معمولا فرکانس بازتابیده شده توسط تگ بین 70 هرتز تا 1 کیلو هرتز می باشد. آنتنهای سیستم EM معمولا از انواع سیستم EAS بزرگتر می باشند و عرض بین دو آنتن حداکثر 100 سانتی متر می باشد. مزیت عمده سیستم EM این است که بر حسب این سیستم را میتوان بر روی سطوح فلزی چسباند.از این جهت میتوان آنرا برای سوپر مارکتها ابزار فروشیها و کتابخانه ها استفاده کرد.


سیستم مغناطیسی در محدوده امواج صوتی AM-Acousto Magnetic system

سیستم جدید AM دارای قابلیت پوشش عرضهای زیاد با امکان تشخیص حرکت سریع بر چسب یا تگ می باشد. آنتن فرستنده یک موج رادیویی با فرکانس 58 کیلو هرتز ارسال می کند که باعث باردار شدن تگ می گردد و تگ شروع به نوسان می کند (مانند دیا پازون) سپس آنتن فرستنده خاموش می گردد و آنتن گیرنده شروع به آشکار کردن امواج ارسال شده از طرف تگ می کند. یک کامپیوتر کوچک شروع به پردازش امواج دریافتی از تگ می کند در صورتی که تطابق زمانی و سطح سیگنال دریافتی صحیح باشد سیستم آلارم به صدا در خواهد آمد.

New Picture (6).jpg

بر چسبهای AM دارای قابلیت تغییر شکل بر اثر میدان مغناطیس می باشند بدین معنی که اگر آنها را در میدان مغناطیسی قرار دهیم کوچک می شوند، اگر یک تگ با ابعاد 1 اینچ داشته باشیم و آنرا در میدان مغناطیسی قرار دهیم به اندازه یک هزارم اینچ تغییر می کند. پاسخ تگ به یک میدان مغناطیسی کوچک و بزرگ شدن آن است و اگر تگ دریک میدان مغناطیسی با فرکانس رزونانیس خود قرار بگیرد دقیقا مثل دیاپازون عمل می کند و شروع به نوسان می کند. تگ به یک تکه آهنربا جهت راه اندازی (بایاس) نیاز دارد که به ان قطعه فعال می گوئیم. این قطعه فعال بدون وابستگی به جهت میدان مغناطیسی تغییر شکل خواهد داد.اگر تگ با فرکانس F تحریک شود با فرکانس 2F شروع به نوسان می کند و ابعادش کوچکتر می شود، برای اینکه تگ در فرکانس F کار کند لازم است تا آنرا بایاس کنیم. این بایاس توسط یک قطعه نیمه مغناطیسی در داخل تگ انجام می گیرد بدین ترتیب در سیکل اول میدان تگ کوچک می شود و در سیکل دوم میدان تگ بزرگ می شود در این حالت تگ در فرکانس F نوسان می کند.اگر شما با یک تگ وارد میدان گیت شوید آنتن فرستنده تگ را تحریک کرده و تگ در فرکانس F شروع به نوسان می کند ِآنتن فرستنده خاموش می شود و آنتن گیرنده شروع به دریافت پاسخهای تگ می کند، اگر پاسخی دریافت شد سیستم شروع به آلارم می کند.

وقتی که یک تگ AM غیر باردار می شود غیر فعال می گردد و وقتی که باردار می گردد فعال می شود (این بر عکس عملکرد تگهای EM است.)


سیستم امواج رادیویی RF-Radio Frequency Systems

سیستم RF پر مصرفترین سیستم EAS در ایالات متحده می باشد همانطور که در شکل می بینید سیستم RF بصورت زیر عمل می کند.

New (5).jpg

برچسب چسبانده شده به کالا به امواج ارسال شده توسط آنتن پاسخ می دهد، پاسخ ارسال شده توسط برپسب به وسیله آنتن گیرنده دریافت شده و باعث فعال شدن آلارم سیستم می گردد.

فاصله بین دو آنتن می تواند تا 180 سانتی متر باشد فرکانس کار سیستمهای RF از 2مگاهرتز تا 10مگاهرتز می باشد که در خیلی از کشورها بصورت استاندارد در آمده است. در خیلی از موارد سیستمهای RF از یک سیگنال جاروب جهت آشکار کردن انواع تگ استفاده می کنند.در بعضی از اوقات آنتن فرستنده و آنتن گیرنده در یک پایه قرار می گیرند که به این نوع سیستمها سیستم تک پایه گفته می شود که میتواند بصورت پالس یا سیگنال جاروب یا ترکیبی از هر دو روش عمل نماید. سیستمهای تک پایه برای فروشگاهای کوچک خیلی مناسب هستند. سیستمهای تک پایه معمولا با تگ سخت عمل می کند که معمولا از نوع برچسبی آن گرانتر است آنتها از خود امواج ضعیفی ارسال می کنند تا تگها را تشخیص دهند.

برای تشخیص تفاوت بین نویز و امواج بازتابانیده شده تکنولوژی پردازش دیجیتال سیگنال (DSP) به کار می رود.

کارکنان فروشگاهها این سیستم را خیلی دوست دارند چون حداقل آلارم خطا در آن می باشد.

صاحبان فروشگاهها سئوال می کنند که چرا این سیستم بصورت مخفی نصب نمی گردد؟

در جواب باید گفت: امکان نصب مخفی آنتن فرستنده و گیرنده وجود دارد ولی وجود آنتن بصورت پایه قابل رویت دزدیها را بیشتر کاهش می دهد.

راههای زیادی برای اجرا کردن یک سیستم RF وجود دارد. ایده RF-Tag.jpgابتدایی این است که یک حلقه مارپیچی از آلومینیوم بر روی کاغذ ایجاد کنیم که نقش آنتن را بازی کند و در انتهای آنتن یک دیود کوچک یا یک مدار RC (خازن و مقاومتی) اضافه کنیم تا امواج پاسخ به سیگنال آنتن را ارسال نماید.

برای غیر فعال کردن برچسب یک پالس قوی RF لازم داریم تا دیود یا مدار RC را بسوزاند برچسب سوخته اگر بین دو آنتن قرار بگیرد هیچ سیگنال پاسخی ارسال نمی کند، در نتیجه هیچ آلارمی صادر نمی شود.


 

Copyright 2010 By Sepaco-tech All Rights Reserved.
طراحی پرتال و بهینه سازی سایت توسط کاسپید